Regresija v pretekla življenja: kaj je, kako poteka in zakaj lahko pomaga
Regresija v pretekla življenja je tehnika, ki se uporablja v nekaterih terapevtskih praksah, ki pomagajo posameznikom priti v stik s spomini in izkušnjami iz preteklih življenj s ciljem razreševanja vzrokov sedanjih težav, ki izvirajo pretežno iz preteklih življenj.
Regresija v pretekla življenja temelji na priznavanju reinkarnacije, obstoju spomina na pretekla življenja in sposobnosti človeka, da te spomine prenese v zavest in jih raziskuje, kar mu pomaga, da pridobi razumevanje sebe, svojih življenjskih okoliščin oz. razreši sedanje težave.
Kako poteka in kaj posamezen korak procesa regresije vsebuje?
- Priprava: zajema uvodni pogovor.
- Sprostitev uma in telesa: Terapevt nato pomaga klientu, da se sprosti in doseže stanje globoke sprostitve. To se običajno doseže s pomočjo vodenega procesa, ki je podoben meditaciji.
- Obujanje spomina: Ko je klient v sproščenem stanju, terapevt uporabi različne tehnike, da spodbudi klienta, da v svoji zavesti obudi spomin na aktualni dogodek iz preteklega življenja oz . preteklih življenj. Pogosto se za to uporablja t. i. čustveni most, ki preko aktualnega čustva sedanje težave vodi do aktualnega spomina.
- Raziskovanje preteklega življenja: Terapevt vodi klienta s postavljanjem raziskovalnih vprašanj. Klient sledi vprašanjem, ozavešča in raziskuje spomine oz. izkušnje iz preteklega življenja ter jih opiše. To lahko vključuje podroben opis krajev, ljudi in dogodkov.
- Razreševanje težav: Jedro procesa sledi cilju, ki zajema v preteklem življenju doživete čustveno intenzivne izkušnje, katerih zapis spomina je vir sedanjih omejitev in ovir. Razišče se želje, odločitve, doživetja. Ozavesti se morebitne omejujoče sklepe s ciljem, da se posameznik osvobodi pretekle izkušnje, pridobi razumevanje, modrost in moč za spremembo v svojem življenju.
- Zaključek: Sinteza, ki zajema pogovor terapevta in klienta o izkušnji, spoznanjih, rezultatih in kratko svetovanje za prenos spoznanega v prakso.
Regresija v pretekla življenja ni podprta s konsenzom v znanstveni skupnosti. Mnogi znanstveniki in skeptiki dvomijo v resničnost preteklih življenj in spominov nanje, nekateri vidijo v njih potencial za razumevanje tega, kdo pravzaprav smo.
Oseba, ki se s pomočjo regresije v preteklo življenje osvobodi neke težave (npr. fobije, strahu, krivde, nemoči, nepojasnjene bolečine itd.), lahko to v kontekstu sodobne znanosti to doživi zaradi več razlogov:
- Ozaveščanje: Regresija v pretekla življenja lahko pomaga posamezniku postati bolj ozaveščen o vzrokih in izvoru svoje težave (npr. fobije). Če se v regresiji izkaže, da je fobija povezana z dogodkom ali izkušnjo iz preteklosti ali preteklih življenj, to ozaveščanje lahko pripomore k razumevanju, zakaj imajo fobijo, in jim pomaga obvladati oz. razrešiti svoje strahove.
- Duhovna rast: Regresija v pretekla življenja lahko privede do globlje duhovne rasti in razumevanja samega sebe. Ta notranja rast in sprememba lahko vplivata na način, kako oseba zaradi tega vidi in obravnava sedanje težave.
- Placebo učinek: Del pozitivnih učinkov, ki jih ljudje doživijo po regresiji v pretekla življenja, ki jih znanost ne zna pojasniti, imenujemo lahko s skupnim imenom “placebo učinek” oz. moč vere. To pomeni, da oseba pričakuje pozitivne učinke in jih nato tudi doživi, ker verjame v moč regresije.
- Samopomoč: Samo dejstvo, da se posameznik odloči poiskati pomoč in se posvetiti reševanju svoje težave, lahko pozitivno vpliva na njihovo dojemanje, počutje in obvladovanje strahu.
Več o postopku regresije v pretekla življenja in nekatere povratne izkušnje: kliknite tu